Küresel piyasalarda Fed'in mesajları yankılanıyor

Fed’in 2-3 Kasım tarihli FOMC toplantısının tutanaklarına göre, çok sayıda katılımcı Komite’nin varlık alımlarının hızını ayarlamaya ve federal fonlama faizini şu anda öngörülenden daha erken artırmaya hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 25.11.2021 - 09:12
    Son Güncelleme: 26.11.2021 - 01:31

Bugün ABD’de tahvil ve hisse senedi piyasaları Şükran Günü nedeniyle işleme kapalı olacak. Fed tutanakları, varlık alımlarının daha hızlı azaltılacağı beklentisini güçlendirirken, bugünkü tatil öncesi çarşamba günü açıklanan bir dizi veri de bu yönde sinyaller verdi.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 1969’dan bu yana görülmemiş seviyelere geriledi. Ekim ayında kişisel gelirler yüzde 0,5, harcamalar yüzde 1,3 ile tahminlerin üzerinde arttı.

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi PCE Deflatörü ekimde yıllık yüzde 5 ile 31 yılın zirvesine çıktı. Üçüncü çeyrek büyüme verisi yüzde 2’den yüzde 2,1’e revize edildi.

Fed’in faiz artırımlarını öne çekeceği fiyatlamaları bu gelişmelerle artarken, kısa vadeli tahvil getirileri yükseldi, uzun vadeli getiriler ise düştü.

Böylece ABD’de getiri eğrisi düzleşti. Bloomberg Dolar Endeksi dün 16 ayın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra bu sabah hafif ekside. Her ne kadar Fed’in sıkılaştırmanın dozunu artıracağı beklentisi artsa da küresel Borsalar rekora seviyelere yakın seyretmeye devam ediyor.

Asya Pasifik hisselerinde yükseliş

ABD’de Çarşamba günü S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri günü sırasıyla yüzde 0,23 ve yüzde 0,37 yükselişlerle tamamladı. MSCI Asya Pasifik Endeksi üç günün ardından ilk kez yükseliyor. Çin Devlet Konseyi yerel hükümetlere ekonomideki yavaşlamaya karşı yatırımları desteklemek için daha fazla özel tahvil satmaları çağrısı yaparken, Çin ve Hong Kong borsaları gün içi düşük seviyelerinden biraz toparlandı.

Bu sabah Asya’da Japon Nikkei ve Hong Kong Hang Seng artıda. Çin CSI 300 ise negatif ayrışıyor. Güney Kore Merkez Bankası politika faizini yüzde 0,25’ten yüzde 1’e yükseltti, 2022 tüketici enflasyonu tahminini yüzde 1,5’tan yüzde 2’ye çıkardı. Güney Kore wonu dolar karşısında yüzde 0,29 değer kazanıyor. TD Securities Faiz Stratejileri Küresel Direktörü Priya Misra, “Bu tutanaklar şahin. Piyasalarda ilk faiz artırım beklentisi Haziran 2022’ye çekildi bu da niceliksel genişlemenin erken sonlanmasının fiyatlandığını gösteriyor. Daha fazla veri açıklanana kadar piyasa zorlanacak” dedi.

Fed sıkılaştırmayı hızlandırmaya açık

Fed yetkilileri son faiz toplantılarında enflasyonu kontrol altına alabilmek için varlık alımlarını daha hızlı azaltmaya açık olduklarını belirttiler. Fed’in 2-3 Kasım tarihli Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanaklarına göre, çok sayıda katılımcı Komite’nin varlık alımlarının hızını ayarlamaya ve federal fonlama faizini şu anda öngörülenden daha erken artırmaya hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti. Fed toplantısının ardından 10 Kasım’da açıklanan veriler ABD’de enflasyonun ekimde yıllık yüzde 6,2 ile 1990’dan bu yana en yüksek düzeye çıktığını göstermişti. Dün açıklanan enflasyon göstergesi PCE Deflatörü’nde de ekimde yıllık yüzde 5 ile yine 31 yılın en yüksek seviyesine ulaşıldı.

Deutsche Bank ABD Başekonomisti Matthew Luzzetti, Fed tutanaklarının yayımlanmasının ardından yaptığı değerlendirmede, “Fed’in aralık toplantısında varlık alımlarının azaltım hızını artıracağını açıklamasını bekliyoruz. Verilerin beklentilerimize paralel gelmesi halinde, baz senaryomuz Fed’in aylık azaltımını iki katına çıkarması yönünde” dedi. Deutsche Bank’ın tahmininin gerçekleşmesi durumunda varlık alımlarının azaltımı Mart 2022 sonuna kadar tamamlanmış olacak. Fed’in bu ay başındaki toplantısında açıkladığı plana sadık kalınması halinde ise azaltımlar 2022 ortasında son bulacak.

Öte yandan Fed tutanakları yetkililerin enflasyonun 2022 boyunca kayda değer şekilde gerileyeceği yönündeki beklentilerini koruduklarını da ortaya koydu. JPMorgan Chase & Co. ABD Başekonomisti Michael Feroli de “Fed toplantısının ardından açıklanan güçlü ekim verisi öncesinde bile varlık alımlarını daha hızlı azaltma konusunda görüş birliği olduğu görülüyor” dedi.Etiketler: PİYASA
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Küresel piyasalarda Fed'in mesajları yankılanıyor