Küresel piyasalarda yeni varyant endişesi

Güney Afrika’daki bilim insanları yeni bir koronavirüs varyantı tespit etti. Bu durum küresel piyasalarda endişe kaynağı oldu

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 26.11.2021 - 10:28
    Son Güncelleme: 25.04.2022 - 20:21

MSCI Asya Pasifik endeksi yüzde 1,9 ile Mart'tan bu yana en sert düşüşü yaşadı.Yeni koronavirüs varyantı henüz dünyaya yayılmamış olsa da küresel piyasaları etkisini altına almış gözüküyor.

Yatırımcılar güvenli limanlara yönelirken; Borsalar, tahvil getirileri ve petrol düştü. Japon yeni, altın, dolar yükselişe geçti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1,9 ile Mart'tan bu yana en sert düşüşü yaşadı. Japon Nikkei ve Hong Kong Hang Seng endeksinde düşüş yüzde 2'yi aştı. Asya’da en sert düşüşler seyahat şirketlerinde yaşandı.

ABD ve Avrupa vadeli endeksleri düşerken, 10 yıllık ABD tahvil getirisi yaklaşık 7 baz puan düşüşle yüzde 1,5618’e indi. Bloomberg Dolar Endeksi 1.192 ile 16 ayın en yüksek seviyelerinde. Altının onsu yüzde 1,52 yükselişle 1.798 dolar seviyesinde.

Ham petrolün varil fiyatı yüzde 2,62 aşağıda. Güney Afrika randı dolar karşı bir yılın en düşük seviyesine indi. Dün Şükran Günü tatili nedeniyle işleme kapalı olan ABD piyasaları için bugün de kısa bir işlem günü olacak.

NYSE ve Nasdaq yerel saatle 9:30-13:00 arası işlem görecek. Tahvil ve tezgahüstü piyasaları yine yerel saatle 14:00’te kapanacak.

IG Markets Ltd. Analisti Kyle Rodda, yeni varyant haberi için “Bu korkutucu bir başlık” değerlendirmesini yaptı ve “Kuzey Amerika piyasalarının kapalı olması çok sayıda alıcının olmayacağı ve düşük hacimli piyasalarda sert hareketler yaşanabileceği anlamına geliyor” dedi. Yurtiçinde iş insanı Osman Kavala’nın İstanbul’da gerçekleştirilecek duruşması izlenecek.Etiketler: KÜRESEL PİYASALAR
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Küresel piyasalarda yeni varyant endişesi