Merkez Bankası’nın sırrı çözüldü!

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Soçi'de yapılacak görüşmeye saatler kala ilginç bir gelişme yaşandı. Merkez Bankası brüt rezervleri geçen hafta sürpriz bir şekilde 3 milyar dolar arttı ve 101.3 milyar dolara yükseldi.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 04.08.2022 - 17:03
    Son Güncelleme: 07.08.2022 - 18:31

Sigorta Gündem - Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, çarşamba günü Apara’ya yaptığı açıklamada rezervlerin yabancı yatırımlarla güçlendiğine işaret ederek “Doğrudan yatırımlar geliyor. Şu anda girişler oluyor” demişti. Nebati, “TCMB’nin yarın (bugün) açıklayacağı rezerve bakın. Sonraki haftaya da bakın. Bu iş, inşallah başladı, devam edecek” diye konuşmuştu.

Bloomberg News’a konuşan Türk yetkililer paranın kaynağının Rusya olduğunu açıklamıştı. Ekonomi yönetimi Mersin Akkuyu’daki nükleer santrali inşa eden Rosatom’un ödemeler ve önümüzdeki 2 yılda yapılacak harcamalar için 15 milyar dolarlık bir kaynağı parçalar halinde Türkiye’ye aktarmaya başladığı bilgisini vermişti.

Rosatom ise Türkiye’ye aktarılan kaynağın hükümet yetkililerinin açıkladığı rakamın oldukça altında olduğunu bildirmişti.

Bloomberg muhabirleri Rus şirketin santral için 6.1 milyar dolar kredi temin etmek için Türk bankalarıyla görüşmelere başladığını ortaya çıkarmıştı.Etiketler: rezerv, dolar, Merkez Bankası
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Merkez Bankası’nın sırrı çözüldü!