Mesleğinize göre kasko tarifesi

Yeni düzenlemeler ve döviz kuruna bağlı fiyat artışları, kasko sigortasında şirket seçiminin önemini artırdı

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 28.04.2014 - 15:08
    Son Güncelleme: 03.08.2022 - 13:35
AKILLI YAŞAM

Kasko sigortalarındaki zarar nedeniyle şirketler son birkaç yıldır tarifelerini yeniden düzenlemeyi tercih ediyor. Doğal olarak kasko fiyatları geçmiş yıllara kıyasla oldukça yükseldi. Bu yıl döviz kurlarındaki artışın yedek parça fiyatlarına yansıması da zammın bir başka gerekçesi oldu.

Fiyatlardaki artışın yanı sıra yeni kasko sistemiyle beraber herkes bütçesine en uygun sigorta arayışına girdi. İşte sigorta şirketleri, bu arayışlara yanıt vermek için sürekli yeni ürünler geliştiriyor. Kaza siciline, diğer bir deyişle hasarsızlık durumuna bakarak kişiye özel kasko teklifinden aracın kullanıldığı ile göre farklı kasko tarifesi belirlemeye kadar pek çok seçenek sunuluyor.
Bu konuda Allianz Sigorta ise “Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası” ile ayrışıyor. Bu ürünün en önemli özelliklerinden biri, mesleklere özel indirim sağlaması. Öğretmenler, devlet memurları, eczacılar, mülki idare personeli, emniyet mensupları, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları, üniversite öğretim üyeleri ve yargı mensupları farklı oranlarda indirim avantajından yararlanabiliyor. Her meslek grubuna farklı indirimler ve avantajlar sağlayan Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası, Allianz Sigorta’nın kasko sigortasında iddialı olduğu ürünlerin başında geliyor.
 
Öğretmenlere yüzde 20 indirim

Peki bu ürün söz konusu meslek mensuplarına kaskoda ne gibi avantajlar sağlıyor? Bu soruya öğretmenlere sağlanan avantajlarla başlayalım. Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı öğretmenler için geçerli olan yüzde 20 indirim avantajı için sigortalının MEB’den öğretmen olduğuna dair belge veya kimlik kartını ibraz etmesi gerekiyor. Özel okulda veya dershanede öğretmenlik yapanlar da ilgili kurumlarda görev yaptığına dair yazı ve öğretmen diploması/formasyon belgesi getirmesi durumunda yüzde 20 öğretmen indiriminden yararlanabiliyor.

Ayrıca aracı tek kişi kullanıyorsa yüzde 20 tek sürücü indirimi uygulanıyor. 30 yaşın üzerinde ve en az 3 yıllık sürücü ehliyetine sahip olmak kaydıyla, kendinizi veya ailenizden bu şartları sağlayan bir kişiyi sürücü olarak belirleyip yüzde 20 indirimden faydalanabiliyorsunuz.
 
Eczacı, vali ve devlet memurları

Eczacı diploması veya Eczacı Odası kayıt belgesi olması halinde eczacılar için yüzde 10 indirim uygulanıyor. 657 no’lu kanuna tabi tüm devlet memurları için Tüm Oto ve Markalı Kasko ürünlerinde geçerli olmak üzere yüzde 10 indirim yapılıyor.

Aynı indirim oranı vali ve/veya yardımcısı, kaymakam ve/veya yardımcısı için de geçerli. Bunun için vali, kaymakam ve/veya yardımcılarının kimlik kartını ibraz etmesi yeterli oluyor.  

Vali ve kaymakamlara kıyasla emniyet mensuplarına daha yüksek indirim sağlanıyor. Polis, komiser ve/veya yardımcısı, emniyet amiri ve/veya yardımcısı için yüzde 15 indirim uygulanırken, bu imkandan yararlanmak isteyen emniyet mensuplarının kimlik kartı olması gerekiyor.
 
Asker, öğretim üyesi ve yargı mensupları

Öğretmenlerden sonra en yüksek indirim ise TSK mensupları ve üniversite öğretim üyelerine uygulanıyor. Subay, astsubay ve TSK sivil personel ile eşleri yüzde 20 indirim hakkına sahip. Bu imkandan yararlanabilmek için sigortalının TSK mensubu olduğunu gösteren kimlik kartının olması gerekiyor.
Üniversite öğretim üyesi ve okutmanlar için de yüzde 20 indirim uygulanıyor.
Hakim, savcı ve/veya yardımcıları için geçerli indirim oranı ise yüzde 10.
 
Hangi riskler teminat altında?

Peki bu ürünün normal kaskodan farkı var mı? Allianz Sigorta yetkilileri, bu soruya “Aracınızın başına gelebilecek birçok riski Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası ile teminat altına alabilirsiniz” diye yanıt veriyorlar. Peki Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası hangi riskleri teminat altına alıyor? Bu sorunun yanıtı da şöyle:

“Çarpma, çarpılma, yanma, hırsızlık, halk hareketleri, terör, sel ve su baskını, ferdi kaza, hukuksal koruma, üçüncü şahıslara karşı mali sorumluluk, güvenlik sistemi ve araç kayıt belgesi teminatı, isteğe bağlı seçimlik teminatlar (deprem, yabancı ülkeler, otomobil ve kamyonetlerde sigara yanığı, kişisel eşya teminatı) ile poliçe kitapçığında belirtilen daha birçok riski Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası ile güvence altına alabilirsiniz.”
Ayrıca, Allianz Sigorta’nın Gümüş ve Altın Koruma paketlerinden birini Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortanıza ilave ederek pek çok riske karşı daha fazla güvence sağlama imkanınız var.
 
Hasarsızlık indirimleri

Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası, poliçe süresince hiç kaza yapmamanız halinde, yüzde 30 ile 65 arasında hasarsızlık indirimlerinden yararlanma imkanı sunuyor. Olası bir kaza sonucunda yüzde 100 karşı tarafın hatalı olduğu durumlarda ise hasarsızlık indiriminiz bozulmuyor.
Camınızın kırılması durumunda, otomobil ve kamyonet dışındaki kullanım tarzları için bir defaya mahsus, otomobil ve kamyonetlerde ise adet limiti olmaksızın hasarsızlık indiriminiz devam ediyor. Yine radyo/müzik çalar hasarınız olması durumunda bir defaya mahsus hasarsızlık indiriminiz bozulmuyor.
 
Üst düzey yönetici indirimi

Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası’nda aracı tek kişinin kullanacağı durumlarda yüzde 20 tek sürücü indirimi uygulanıyor. 30 yaş üzeri ve en az 3 yıllık ehliyetiniz olması durumunda, siz ve ailenizden bu şartları sağlayan bir kişiyi sürücü olarak belirleyip yüzde 20 indirimden faydalanabiliyorsunuz.
Ayrıca aracı şirket üst düzey yöneticinin kullanacağı durumlarda yüzde 20 tek sürücü indirimi uygulanıyor. 30 yaş üzeri ve en az 5 yıllık ehliyetiniz olması durumunda, şirket yöneticisi ve kendisinin şoförünü sürücü olarak belirleyip yüzde 20 indirimden faydalanabiliyorsunuz.

Bütün bunlara ilave olarak primin peşin ödenmesi durumunda ekstra indirimler uygulanıyor.
 
Asistans hizmetleri

Tüm Oto Genişletilmiş Kasko Sigortası için sağlanan asistans hizmetlerinin normal kasko ürününden farkı yok.  Kaza geçirilmesi veya arıza durumunda, aracın çalınması ve çalınmaya teşebbüs edilmesi halinde, lastiğiniz patladığında, akü veya benzininiz bittiğinde, anahtarı kaybetmeniz veya araç içinde unutmanız halinde 444 45 46 numaralı Allianz Çözüm Hattı'nı aramanız yeterli.

Allianz Çözüm Hattı'ndan yetkili servis, yol durumu, otel, restoran ve çeşitli etkinliklerle ilgili dilediğiniz zaman bilgi alabiliyorsunuz.
 

Diğer güvenceler

Poliçe kapsamındaki kazalar sonucu aracın serviste kalması durumunda eksper onayıyla yedek araç hizmetinden faydalanabiliyorsunuz.
Otomobil ve kamyonetlerinizi trafiğe çıkış tarihinden itibaren geçecek 1 yıllık süre içerisinde meydana gelebilecek ve aracın tamir kabul edemeyecek ölçüde zarar görmesi veya çalınması halinde peşin anahtar teslim bedeli karşılanıyor.
Poliçe ön yüzünde belirtilen ve poliçenin düzenlendiği tarihteki piyasa rayiç değerinden gösterilen araç ve standart aksesuarlar, hasar durumunda hasar tarihindeki piyasa rayiç değerine göre eksiksiz ödeniyor.
Dilerseniz muafiyetli poliçe seçeneğiyle aracınızı daha uygun primler ödeyerek sigortalatabiliyorsunuz.

Herhangi bir kasko hasarında hem aracınızın korunma, çekilme ve nakil masrafları hem de aracınızda sizinle birlikte seyahat edenlerin uğrayacakları zarar teminat altına alınıyor.

Aracın mevcut anahtarlarından birinin çalınması ya da kaybolması veya Motorlu Araç Tescil ve Trafik Belgesi ile aracın plakasının çalınması halinde poliçede belirtilen limite kadar teminat veriliyor.


Etiketler:
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Mesleğinize göre kasko tarifesi