Otorite el attı, 2021 BES için reform yılı oldu

2021 kelimenin tam anlamıyla bireysel emeklilik sisteminde “reformlar yılı” oldu. BES’e yönelik birçok düzenleme yapıldı

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 19.01.2022 - 00:09
    Son Güncelleme: 04.04.2022 - 10:43

AKILLI YAŞAM DERGİSİ/ÖZEL HABER 

En önemlileri ise kuşkusuz 18 yaşından küçükler için BES’e katılımın önünün açılması ile devlet desteğinin yüzde 25’ten 30’a çıkarılması oldu. 2022’ye ise sadece büyüme kaldı...

Bireysel emeklilik sistemi (BES) büyümeye devam ediyor. İçinde bulunduğumuz salgın ortamı tasarruf yapmanın önemini artırınca BES’e ilgi de her geçen gün artıyor. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından yayınlanan 10 Aralık tarihli güncel verilere göre, gönüllü BES ve otomatik katılım toplamından oluşan bireysel emeklilik sistemindeki katılımcı sayısı geçen yılın başından söz konusu tarihe kadar 1 milyon 35 bin kişi artarak 14.5 milyonu aştı. Bu artışın 155 bini gönüllü bireysel emeklilikte, 880 bini ise otomatik katılım kapsamında oldu. Aynı dönemde bireysel emeklilik sistemindeki tekil katılımcı sayısı ise 608 bin artarak 11.7 milyonu aştı.

Bireysel emeklilik sistemindeki fon büyüklüğü de yılbaşından bu yana yüzde 46.8 artışla 250 milyar TL’ye ulaştı. Yılın ilk 11 ayında fonlarda bulunan varlıklardaki değer artışının yanı sıra yaklaşık 7.8 milyar TL net nakit girişi oldu.

Emeklilik yatırım fonlarının ağırlıklı ortalama getirisi 30 Kasım 2020 - 30 Kasım 2021 döneminde yüzde 42.6 seviyesinde oluştu. Söz konusu dönemde 12 aylık enflasyon (TÜFE) oranının yüzde 21.3 olduğu düşünüldüğünde dikkat çekici bir büyüme var.

Bireysel emeklilik uzun vadeli bir yatırım sistemi olduğu için getirilerin de uzun dönemler için kıyaslaması daha doğru olacaktır. Son 3 ve 5 yıllık dönemlere bakıldığında da emeklilik yatırım fonlarının ağırlıklı ortalama getirisinin enflasyonun bir hayli üzerinde oluştuğu görülüyor.

REFORMLAR MEYVE VERMEYE BAŞLADI

2021 yılında sektör açısından gerçekleşen en önemli gelişmelerden biri, haziran ayı itibarıyla 18 yaşından küçüklerin BES’e dahil olmaya başlaması oldu. Temmuz ayı itibarıyla da emeklilik yatırım fonları Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu’nda işlem görmeye başladı.

Evet, başta da söylediğimiz gibi 2021, bireysel emeklilik sistemi açısından reform yılı oldu. Öncelikle katılımcıların bireysel emeklilik fonlarının tamamına ulaşımı ve sistemden daha iyi hizmet alabilmesi için yapılan bir uygulama olan Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu (BEFAS) hayatımıza girdi. Emeklilik yatırım fonlarında yapılan yönetmelik değişikliğine göre Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) görüşü alınarak, BEFAS’ta işlem görecek başka şirketlerin kurucusu olduğu fonların, kurum tarafından belirlenecek emeklilik planlarına dahil edilerek katılımcılara sunulması zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda sunulacak fonların alım satımı, Takasbank tarafından, SPK'nın ve kurumun uygun görüşü alınarak, belirlenen uygulama esasları çerçevesinde BEFAS üzerinden gerçekleştirilmeye başladı.

Fonlar arasında adil bir rekabet sağlaması beklenen bu uygulamayla katılımcılar, sektördeki ilgilendiği ve kendine hitap ettiğini düşündüğü tüm emeklilik fonlarını seçebilme imkanı yakaladı.

Yine geçen yıl bireysel emeklilik katılımcılarının 1 yıl içerisinde kullanabileceği fon dağılım değişikliği hakkı sayısı 6’dan 12’ye yükseltildi.

Bunlar, bireysel emeklilik sisteminin tabana yayılması ve katılımcıların tüm emeklilik şirketlerinin sunduğu fon seçeneklerinden yararlanabilmesi anlamında kritik düzenlemeler olarak dikkat çekti. Yılın son ayında devlet katkısının yüzde 25’den 30’a çıkarılması ise sistem üzerinde yılın son “tatlandırıcısı” oldu.

Eylül 2021 itibarıyla da bireysel emeklilik ile hayat, sağlık ve eğitim sigortası gibi özel güvencelerin bütünleşik bir paket olarak sunulmasına imkan veren mevzuat yürürlüğe girmişti. Diğer konu başlığını da BES dışında özel emeklilik hizmeti veren sandık, vakıf gibi kuruluşlar nezdindeki birikimlerin 2023 sonuna kadar BES’e aktarılmasına imkân tanınması olarak ifade edilebilir. 8 Aralık tarihinde bu konuyla ilgili alt mevzuat yayınlandı ve yönetmelik kapsamında uygulama esasları belirlendi.

Tüm bu düzenlemelerin sektörün kapsayıcılığın ve ürün gamının genişlemesi açısından önemi tartışılmaz. 2021 yılında yapılan düzenlemeler; tasarruf bilincinin, sistemin katılımcı tabanının, fon büyüklüğünün ve dolayısıyla ülke tasarruflarının artırılması bakımından önemli rol oynayacak gibi görünüyor.

Özellikle 18 yaşından küçüklerin BES’e dahil edilmesi, katılımcı tabanının genişlemesi anlamında sektörde faaliyet gösteren emeklilik şirketlerinin heyecanla beklediği bir düzenlemeydi.

18 yaş altı bireylerin sisteme dahil edilmesiyle ciddi seviyede bir genç nufus sisteme dahil olmaya başladı. Bu sayede yarınlarımızın güvencesi olan gençlerimiz ve çocuklarımız da bireysel emeklilik sistemine dahil olarak erken yaşta tasarrufun önemini deneyimleme şansını yakaladı.

EGM tarafından yayınlanan sektör verileri incelediğinde, bu beklentilerin şimdiden karşılık bulmaya başladığını söylemek yanlış olmaz. 10 Aralık tarihli güncel verilere göre 18 yaş altındaki katılımcı sayısı 145 bine, devlet katkısı dahil bu kesimdeki fon büyüklüğü de 267.5 milyon TL’ye ulaştı.Etiketler: BES, EGM, BİREYSEL EMEKLİLİK
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Otorite el attı, 2021 BES için reform yılı oldu