Paribu Net ve Paribu Ventures duyuruldu

Paribu bu yıl 5. yaşını kutluyor. Bu kapsamda şirket bir basın toplantısı düzenledi. Paribu’nun 5. yıla özel toplantısında Paribu Net ve Paribu Ventures isimli iki yeni projeye duyuruldu

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 14.01.2022 - 13:06
    Son Güncelleme: 15.01.2022 - 11:27

Paribu Net ve Paribu Ventures Neler Sunacak?

Paribu’nun 5. yıl toplantısı, basının katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda; Paribu CEO’su Yasin Oral, Paribu Danışma Kurulu Üyeleri Turan Sert ile Cemil Şinasi Türün, Paribu Proje Yöneticisi Utku Dördüncü ve Paribu İş Geliştirme Yöneticisi Akar Aydemir konuşma yaptı.

Toplantının açılış konuşmasında mikrofon Paribu CEO’su Yasin Oral‘daydı. Oral, Paribu’nun kendi saklama hizmetini kendisi için kullanabilen firmalardan olduğunu söylerken, “Saklama hizmeti konusunda tüm fikirlerimizi kamu kurumlarıyla paylaşmaya hazırız” dedi.

Toplantıda dikkat çeken iki önemli duyuru yapıldı. Bunlardan ilki Paribu’nun kendi Blockchain projesi Paribu Net oldu. Paribu Net’in yol haritasının ve Whitepaper’ının yakında duyurulacağı söylendi.

Paribu İş Geliştirme Yöneticisi Akar Aydemir ise Paribu Net’in arkasında 5 milyon kişilik bir ekosistem olduğuna değinerek, Paribu Net üzerinde merkeziyetsiz projelerin geliştirilmesini planladıklarına dikkat çekti. Aydemir ayrıca konuşmasında “Paribu Net, Türkiye’de ve dünyada geliştirici ekosistemine hızlı, güvenli, güçlü ve ölçeklenebilir bir ağ sunmayı hedefliyor” şeklinde konuştu.

Paribu Net‘in testneti önümüzdeki hafta açılacak. 14 Şubat’ta ise mainnet olacak. Ana coinin ilk arzı da bu tarihten sonra yapılacak.

Şirket, merkeziyetsiz bir cüzdan uygulaması da geliştiriyor. Bu, Paribu Net’in ana ağının yayına alınmasından sonra faaliyete açılacak.

İlginizi çekebilir:

Near Foundation, 150 Milyon Dolar Yatırım AldıProof of Stake ile Proof of Authority bir arada kullanılacak.

Paribu Net ile eş zamanlı şekilde Paribu Ventures da duyuruldu.

Paribu Ventures, şirketin girişim sermayesi kolu olacak. Oral bu projeyle ilgili 30 milyon dolarlık fon ayrıldığını söyledi. Bu sene Türkiye’nin daha önce görmediği hackathon’ların yapılacağını söyleyen Oral, bunun Paribu Net üzerinden geliştirilecek projeler için yapılacağına da dikkat çekti.

Paribu Ventures’da erken dönem kadar ileri dönem şirketlere de yatırım yapılabilecek. Diğer yandan FinTech alanındaki girişimlere de fırsat verilebilecek.

Yasin Oral, Türkiye’de yapılması beklenen kripto para regülasyonuyla ilgili de birkaç açıklama yaptı. Oral’ın konuşması şöyleydi:

“Regülasyonlarla alakalı henüz kamuoyuyla ya da bizimle paylaşılmış resmi bir şey yok. Bu yüzden, sosyal medyada dolaşan dökümanla ilgili yorum yapmaktan imtina ediyoruz. Paribu bu dünyanın merkeziyetsiz olduğuna inanıyor. Bu yüzden bizim yasakları savunmamız hiç doğru olmaz. Bunun yanında ülke menfaatlerini de göz ardı etmemeliyiz. Bizim kadar, yabancı platformların da tüm kurumlara sorumlu olmasını istiyoruz”

Toplantının soru-cevap kısmında ise Oral, Paribu’nun geçen yıl 1,5 milyar TL’ye yakın vergi ödediğini açıkladı. Bu miktar, Türkiye’de bir teknoloji şirketinin ödediği en yüksek miktarlardan biri.Etiketler: YASİN ORAL, PARİBU
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Paribu Net ve Paribu Ventures duyuruldu