“Sağlık sigortalarına ilgi arttı”

2020’de olduğu gibi 2021’de de sağlık sigortalarına ilgi arttı. AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken’e göre bu artışta salgın ve doğal afetler başlıca etken oldu

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 17.01.2022 - 15:08
    Son Güncelleme: 01.08.2022 - 04:47

AKILLI YAŞAM DERGİSİ /ÖZEL HABER

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, 2021 yılında sigorta sektöründeki büyümeye karşılık hasar frekanslarındaki artışa dikkat çekiyor. Salgın nedeniyle sağlık sigortalarına yönelik ilgi artışının sürdüğünü belirten Ölken, 2021’i değerlendirip 2022 yılına ilişkin beklentilerini paylaştı...

2021, sigorta sektörü açısından nasıl bir yıl oldu?

Sektör açısından ülkenin genel koşullarıyla uyumlu bir durum görüyoruz. Genel çerçevede baktığımızda, Ekim 2021 sonu verileriyle itibarıyla yüzde 20 civarında büyüme söz konusu. Ancak enflasyonla birlikte değerlendirdiğimizde maalesef reel büyüme olmadığını görüyoruz.

2021, AXA olarak finansal açıdan sermaye yeterliliğini dikkate alarak doğru rezerv seviyelerini yakaladığımız, sürdürülebilir kârlı büyümeye odaklandığımız bir yıl oldu. Riske uygun fiyat politikalarına geri döndüğümüz, değişen çalışan-müşteri-acente ve dağıtım kanalı beklentilerine cevap veren hizmetler geliştirdiğimiz, teknoloji ve dijitalleşmeye odaklandığımız, sigortalı sayısında artışların olduğu bir yıl olarak da tanımlayabilirim.

2021 yılının en belirgin olumlu gelişmesi ise BES alanında oldu. 18 yaş altının sisteme dahil edilebilmesi, BES şirketlerinin de sağlık satışı yapabilecek olması gibi gelişmeler sektöre belirgin bir canlılık kazandırdı. Devlet katkısının yüzde 25’ten 30’a çıkması ise yılın son günlerinin olumlu sürprizi oldu.

Hasar frekanslarında artış oldu mu?

Evet, hasar maliyetlerinde çok ciddi artışlar söz konusu. Bugün kasko gibi lokomotif bir branşta döviz kurları kaynaklı etkiyle ortalama hasarların yaklaşık yüzde 50 arttığını söyleyebiliriz.

Bizim için önemli öğretilerle ve kazanımlarla dolu 2021 yılından edindiğimiz tecrübelerle birlikte ülkemizin iktisadi gelişimine katkı sağlamaya devam edeceğiz.

İçinde bulduğumuz salgın süreci ve artık daha sık karşılaştığımız doğal afetler sektörü nasıl etkiledi?

2021’in de tıpkı önceki yıl olduğu gibi zorlu geçtiğini söyleyebilirim. Ancak tüm zorluklara rağmen ayakta kalmayı başardık. Salgın dönemi ve beraberinde yaşanan doğal afetler nedeniyle öğretilerle dolu bir süreçten geçtik. İklim krizi, salgın, doğal afetler gibi insanlığın ve gezegenin geleceğini etkileyen konuların aslında o kadar da uzağımızda olmadığını gördük. Hatta etkilerini bizzat yakından hissettik. Yaşanan felaketler, sigorta sektörünün ortaya çıkacak risklere karşı hazırlıklı olmasını, hızlı çözümler sunabilmek adına esnek bir şekilde çalışmasını gerektirdi. AXA Sigorta olarak risk tanımımızı ve hizmetlerimizi bu çerçevede yeniden ele aldık. 

Bu süreç müşterilerimizin davranış biçimlerini ve beklentilerini değiştirdi, dijital hizmetlere ve tamamlayıcı sağlık sigortasına yönelik eğilimi arttırdı. Kovid-19 kaynaklı tedavi masraflarının karşılanması, dijital hizmet kalitesinin yükseltilmesi ve depremlerdeki hızlı hasar ödemeleri gibi müşterilerimiz ve acentelerimize sunduğumuz hizmetlerimiz öne çıktı.

Türkiye’de sigorta sektörüne yön veren bir şirket olarak hedefimiz, riskleri önceden öngörüp müşterilerimizi olası risklere karşı korumak ve aynı zamanda onların değişen beklentilerine yanıt vererek, onlar için birer çözüm ortağına dönüşebilmek. Bu süreçte müşterilerimizin ihtiyaçlarına ve beklentilerine yanıt verebilmek adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Hangi branşlarda büyüme, hangilerinde küçülme oldu?

Ekim ayı sonuçlarına göre tüm branşlarda büyüme görülüyor.

Sağlık sigortalarına ilgi arttı mı? Tamamlayıcı sağlık sigortalarına ilgi nasıl?

2020’de olduğu gibi 2021’de de sağlık sigortalarına ilginin arttığını söyleyebiliriz. Bu artışta salgın ve doğal afetlerin ciddi etkisi oldu. Sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortalarında prim tutarı ve sigortalı sayısında önemli büyüme oranlarına ulaşıldı. 2021 yılı ekim ayı sonuçlarına göre sağlık sigortalarında prim üretiminde yüzde 24’lük büyüme görüldü. Tamamlayıcı sağlık branşı, yüzde 62 ile bu oranın önemli bir bölümünü oluşturdu. 

Günden güne önemi artan bu branş doğrultusunda, 2021 yılında tamamlayıcı sağlık hizmetlerimizi geliştirmeyi sürdürdük ve sektörde lider sigorta şirketleri arasındaki yerimizi koruduk.

Artan döviz kurlarının sektöre ne gibi etkileri oldu?

Döviz kaynaklı maliyet artışları hasarlara da yansıdı. Maliyet tarafında yaşanan bu artışların prime kısıtlı olarak yansıtılabilecek olması, ileride şirketlerin teknik kârlılıkta daha büyük sorunlar yaşamasına sebep olabilir.

AXA Sigorta olarak hangi alanlarda büyüdünüz?

Ekim sonuçlarına göre stratejik olarak trafik sigortaları hariç diğer tüm branşlarda büyüdük.

Hangi alanlarda yeni ürünler çıkardınız?

Tamamlayıcı sağlık alanında inovatif ürünlerimizden biri olan ve prim ödeme modeliyle farklılaşan Genç Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı hayata geçirdik. Gençler tarafından ilk kez 17-22 yaş arasında satın alınabilen ve 26 yaşına kadar kullanılabilen AXA Genç Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, sigortalıların ihtiyaçları doğrultusunda belirledikleri kadar prim ödemesini öngörüyor. Toplam değeri sadece 1200 TL olan sigorta, 4 yıl boyunca geçerliliğini sürdürüyor. Bu arada Doktor Danışma Hattı, Bağımsız Yaşam Hattı gibi hizmetlerimize Online Tıbbi İkinci Görüş Modülü’nü ekledik. AXA Online Tıbbi İkinci Görüş Modülü, müşterilerimizin hastalıklarının teşhisi ve tedavisi aşamasında ikinci bir uzman görüşü almasına olanak sağlıyor.

İnsanları kendi enerjilerini daha çok, dünyanın kaynaklarını daha az kullanmaya çağırdığımız “Dünya İçin Hareket Et” projemiz doğrultusunda ise insanları güvenle bisiklet sürmeye teşvik etmek amacıyla sektörde bir ilk olan Bisikletçi Dostu Sigorta’yı geliştirdik. Ürünümüz sürüş esnasında meydana gelebilecek kazalarda bisikletçileri teminat altına alıyor. Bu da insanları gezegenin sağlığı için daha fazla hareket etme çağrımızı somutlaştıran bir adım oldu diyebiliriz.

2022 yılına ilişkin beklentileriniz ne? Sektör daha çok hangi alanlarda büyümeye devam eder?

Pek çok sektör gibi sigorta de çeşitli faktörlerin etkisiyle sürekli ve hızlı bir dönüşümden geçiyor. Teknolojideki gelişmeler, yeni nesil sistemlerin ve kavramların ortaya çıkışı bu dönüşümde itici birer güç. Bu anlamda önümüzdeki dönemde sigorta sektöründe müşteri deneyiminin farklılaşmaya devam edeceğini söyleyebiliriz. Müşterilerin esnek ve kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetlere yönelik talebi artarken büyük veri, yapay zekâ, otomasyon makine öğrenmesi, bulut teknolojiler gibi gelişmeler, sigorta şirketlerinin bu noktada kabiliyetlerini daha da güçlendirecek.

Bir yandan da risk tanımı değişmeye devam edecek. Teknolojinin hayatımızdaki yeri güçlendikçe, dijital dünyada bireylerin ve kurumların faaliyetleri arttıkça siber güvenlik riskleri de yükselecek; veri teminat altına alınması gereken bir varlık haline gelecek. Ayrıca dünyanın bugün karşı karşıya olduğu en büyük risklerden biri olan iklim değişikliğinin etkileri de sektörün geleceğini şekillendiren önemli bir konu olacak. Sektörde de son ekonomik gelişmeler sonrası müşteri davranışlarının değişmeyeceğini varsayarak kur artışları kaynaklı prim seviyelerinin yükselmesi sebebiyle tüm branşlarda büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz.

AXA Sigorta olarak 2022’de odaklanacağımız üç alan arasında sağlık, hasar süreçlerinin daha da iyileştirilmesi ve iklim değişikliğiyle mücadeleye destek yer alıyor. Sağlık alanında hedefimiz, müşterilerimizin özel sağlık sigortası deneyimini iyileştirirken aktif bir yaşam sürmelerine de katkı sağlamak. Bir yandan da yeni teknolojileri işimize, hasar süreçlerimize entegre ederek müşterilerimizin ve acentelerimizin hayatını kolaylaştırmaya devam edeceğiz.

Sürdürülebilir büyüme için yeni stratejimiz ve 4x4’lük Sigortacılık anlayışımız 2022’de de yol haritamızı çizecek. Spor, sanat, iklim değişikliği gibi farklı alanlardaki çalışmalarımızla toplumsal hayat ve gezegen sağlığı için çalışmayı sürdüreceğiz. Ancak en önemlisi, güçlü finansal yapımızı koruyacağımız, rezervlerimizi günün koşullarıyla geleceği güvence altına alacağımız, teknik sigortacılık ve deneyimimizi ön plana çıkaracağımız zorlu bir yıl olacak. Bunun yanında müşteri, acente ve çalışan memnuniyetinden ödün vermeden verimlilik ve maliyet yönetimini de ön plana alacağımız 2022, kârlı ve verimli büyüme yılımız olacak

Başka eklemek istediğiniz konular var mı?

Zorlu salgın koşulları ve ekonomik gelişmelerin daha stabil ve öngörülebilir bir döneme geçiş yapmasını temenni ediyoruz. Ayrıca sigorta sektörünün ihtiyaç duyduğu tüm yapısal düzenlemelerin de vücut bulacağı bir yeni yıl umuyoruz.Etiketler: YAVUZ ÖLKEN, AXA SİGORTA
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
“Sağlık sigortalarına ilgi arttı”