Seyahat kısıtlamaları başladı

Güney Afrika'da yeni saptanan 'süper varyant'ın ardından Avrupa ve Asya ülkeleri alarma geçti, seyahat kısıtlamaları başladı. Türkiye de 5 Afrika ülkesine kısıtlama getirdi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 26.11.2021 - 23:34
    Son Güncelleme: 26.06.2022 - 20:27

Asya ve Avrupa ülkeleri, Güney Afrika'da COVID-19'un yeni ve muhtemelen aşıya dirençli Süper Varyantının tespit edilmesinin ardından seyahat kısıtlamaları getirdi.

Singapur ve Hindistan sınır kontrollerinin artırılacağını ve daha sıkı bir test uygulamasına gidileceğini açıklarken, Avrupa Birliği (AB) uçuşların durdurulmasını gündeme getirdi, Almanya ise yalnızca Alman pasaportu ile seyahat eden yolcuların taşınmasına izin verecek.

İngiltere de Güney Afrika, Namibya, Botsvana, Zimbabve, Lesoto ve Eswatini'den uçuşları geçici olarak durdurdu, bu ülkelerden dönen İngiliz vatandaşlara karantinaya girme zorunluluğu getirdi.

Avrupa seyehat kısıtlaması getirdi

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, B.1.1.529 varyantının görüldüğü 7 Afrika ülkesine seyahatleri durdurdu.

AB Komisyonu Baş Sözcüsü Eric Mamer, sosyal medya hesabından, AB ülkelerin, Botsvana, Esvatini, Lesotho, Mozambik, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabve'ye seyahatlere kısıtlama getirilmesi kararı aldıklarını açıkladı.

Mamer, hali hazırda söz konusu ülkelerden AB ülkelerine gelmekte olan yolculara test, karantina ve temas takibi yapılmasının önemine dikkati çekti.

Türkiye 5 Afrika ülkesine kısıtlama getirdi

Türkiye, Nu varyantı kaynaklı artan vakaların ortaya çıkması sebebiyle, Botsvana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkeye gelen tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarından seyahat edilmesine izin vermeyecek.

Rusya kısıtlama getirdi

Rusya, Süper Varyanta karşı, Afrika ülkesinden ve Hong Kong’tan yabancıların Rusya'ya seyahatini yasakladı.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisinden (Rospotrebnadzor) yapılan yazılı açıklamada, yeni B.1.1.529 varyantının ortaya çıkması nedeniyle ulaşıma yönelik kararlar alındığı belirtildi. Açıklamada, "28 Kasım'dan itibaren, Güney Afrika, Botsvana, Lesoto, Namibya, Zimbabve, Mozambik, Madagaskar, Esvatini, Tanzanya ve Hong Kong’tan yabancı ülke vatandaşlarının, Rusya’ya seyahatinin durdurulmasına karar verilmiştir." ifadesi kullanıldı.

Bayreyn de yasakladı

Bahreyn, Güney Afrika ve Botsvana'da görülen B.1.1.529 varyantı nedeniyle 6 Afrika ülkesini "kırmızı ülkeler" kategorisine alarak bu ülkelerden gelenlere seyahat yasağı getirdi.

Ulusal Sağlık Ekibi'nin tavsiyesi üzerine Sivil Havacılık İşleri, kırmızı liste sisteminin yeniden etkinleştirilmesine karar verdi ve listeye 6 ülkeyi dahil etti. Altı ülkenin Güney Afrika, Namibya, Botsvana, Zimbabve, Lesoto ve Eswatini (eski adıyla Svaziland) olduğu aktarıldı.

Almanya alarma geçti

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn da yeni keşfedilen varyantın kendilerini endişelendirdiğini belirtirek, bu yüzden proaktif ve hızlı davrandıklarını ifade etti.

Almanya Sağlık Bakanlığı'ndan bir kaynak ise Almanya'nın Güney Afrika'yı varyant bölgesi olarak ilan edeceğini ifade ederek, bu durumun hava yollarının Güney Afrika'dan yalnızca Alman pasaportu ile seyahat eden yolcuları Almanya'ya taşıyabileceği anlamına geleceğini kaydetti.

İtalya son 14 gün içerisinde aralarında Güney Afrika'nın da bulunduğu Afrika'daki bazı ülkeleri ziyaret eden yolcuların ülkeye girişini yasakladı.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jakub Kulhanek yeni varyantın yayılmasını önlemek için Güney Afrika ve diğer Afrika ülkelerine seyahat yasağı getirildiğini açıkladı.

Asya'da da kısıtlamalar başladı

Japon haber ajansı Jiji'nin haberinde de Japonya'nın Güney Afrika'dan ve beş Afrika ülkesinden gelen yolcular için sınır kontrollerini sıkılaştırma kararı aldığı bilgisi yer aldı.

Öte yandan Singapur Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre Singapur da Güney Afrika'dan ve komşu ülkelerinden gelen yolculara sınırlandırma getirdi. Singapurlu olmayan ya da kalıcı oturumu olmayan Botsvana, Eswatini, Lesoto, Mozambik, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabwe'ye seyahat etmiş yolcuların ülkeye girişlerine ya da transit geçişlerine izin verilmeyecek. (Reuters)

İtalya ve Malta, Afrika'ya kapılarını kapattı

İtalya ve Malta, B.1.1.529 varyantının görüldüğü bazı Afrika ülkelerine yönelik seyahat yasağı getirdi.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, yaptığı yazılı açıklamada, "Son 14 gün içinde Güney Afrika, Lesotho, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibia ve Esvatini'de bulunanların İtalya'ya girişini yasaklayan bir kararname imzaladım. Bilim insanlarımız yeni varyant B.1.1.529 üzerinde çalışıyor. Bu sırada biz, en tedbirli yolu izliyoruz." ifadesini kullandı.

Malta Sağlık Bakanı Chris Fearne de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kovid-19'un yeni B.1.1.529 varyantının görüldüğü yerlerden Malta’ya ve Malta’dan bu ülkelere seyahatlerin cumartesi gece yarısından itibaren geçici olarak durdurulacağını bildirdi.

Fearne, geçici seyahat yasağı getirilen ülkelerin Güney Afrika, Namibia, Lesotho, Botsvana, Esvatini ve Zimbabve olduğunu belirtti.

DSÖ toplandı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yönetimi, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde görülen ve COVID-19'un B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni varyantının tehlike durumunu incelemek üzere toplantı gerçekleştirdi.

BM'nin Cenevre ofisindeki basın toplantısında konuşan DSÖ Sözcüsü Christian Lindmeier, örgütün yeni COVID-19 varyantına ilişkin gelişmeleri "yakından takip ettiğini" vurguladı.

Lindmeier, yeni varyantın çok sayıda mutasyona uğradığı ve mutasyonların takibi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirterek, "Yeni varyantın etkileri ve endişe konusu olup olmadığını tespit etmek birkaç hafta alacak." dedi.

Yeni varyantın tespit edilmesini dünyada salgını takip sisteminin iyi işlemesine bağlayan Lindmeier, "Bu tür varyantların ortaya çıkmasını önlemek için daha fazla kişinin aşılanması ve sağlık güvenliğimizi korumak için her türlü tedbirin alınması gerekmektedir." şeklinde konuştu.

Lindmeier, maske takma, kalabalık alanlardan kaçınma, hijyen ve havalandırma gibi tedbirlerin dün olduğu gibi bugün de virüse karşı etkili olacağını hatırlattı.

Tedbirler alınmaya başlanırken Belçika'da yeni varyanta yakalandıklarından şüphelenilen iki hasta olduğu bildirildi.

Yeni varyant

Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana'da, COVID-19'un çok sayıda mutasyona uğramış, "B.1.1.529" olarak isimlendirilen yeni bir varyantına rastlandı.

Güney Afrika'dan Hong Kong'a seyahat eden 1 kişide görülen ve "süper varyant" olarak nitelendirilen türün 32 mutasyona sahip olduğu ifade ediliyor.

Uzmanlara göre, mevcut aşıların bu varyanta karşı etkili olup olmadığı henüz bilinmiyor. Nadir görünmesi nedeniyle varyantın çok bulaşıcı olmadığı tahmin ediliyor.Etiketler: OMICRON, SEYAHAT, KORONAVİRÜS, SÜPER VARYANT, KISITLAMA, DSÖ
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Seyahat kısıtlamaları başladı