SGK'dan "sağlık" sınırlaması

Hükümet, sağlıkta sıkılaştırma tedbirleri hazırlıyor. 75 milyon genel sağlık sigortalısı gelecek yıl birçok sağlık hizmetini cebinden karşılayacak

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 06.11.2013 - 04:45
  Son Güncelleme: 27.05.2020 - 14:30
2014 yılı programı, sağlıkta ‘sıkılaştırma tedbirlerinin’ yürürlüğe gireceğini net bir şekilde ortaya koydu. Programda yer alan bir madde ise, alınacak tedbirlerin 75 milyonu yakından ilgilendireceğini gösteriyor. Buna göre Aralık ayı itibariyle, Sosyal Güvenlik Kurumu, Maliye Bakanlığı, sağlık bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı kapsamlı bir çalışma ile ‘sağlıktaki temel teminat paketini’ oluşturacak. Temel teminat paketi kapsamı dışında kalan hizmetlerde ise, tamamlayıcı sağlık sigortaları devreye girecek. Temel teminat paketi, genel sağlık sigortası kapsamında sigorta tarafından ödemesi yapılan tüm tedavi ve ilaçları kapsıyor. Şu anda bu paket, tüp bebekten, göze kadar geniş bir alanda yapılan tedavileri ve birçok ilacı kapsıyor. Ancak bu paketin çok geniş olduğu ve bazı ödemelerin kapsam dışına çıkarılması gerektiği yolunda dönem dönem çeşitli açıklamalar da yapılıyor. 2014 yılı program bu yöndeki açıklamaların,  gelecek yıl itibariyle yaşama geçirileceğini ortaya koyuyor.

İLK FEDA EDİLECEK ALANLAR

Yetkililer, temel teminat paketinin yenilenmesi ve gözden geçirilmesinin kapsamlı bir çalışma olacağının altını çizerken, ağız-diş ve göz tedavilerinin genel sağlık sigortası dışına çıkarılabileceğini belirtiyor. Daha önce yapılan çalışmalarda bu iki alanın ilk aşamada genel sağlık sigortası dışına çıkarılmasının tartışıldığını belirten yetkililer, “Reçetesiz de satılabilen bazı ilaçlar da bu kapsamda sigorta tarafından ödenmeyecek ilaçlar listesine alınabilir. Bu başlangıç olur, sonrasında ise paket her yıl güncellenir” bilgisini veriyor.

Sağlık giderleri daha da artacak

2013 yılında bütçeden sosyal güvenlik kuruluşlarına faturalı ödemeler, ek karşılıklar, devlet katkısı, emeklilere yapılan ek ödeme, prim teşviklerinden kaynaklanan transferler ile prim ödeme gücü olmayanların GSS primleri dahil olmak üzere 71,9 milyar TL transfer yapıldı. Rakamın, 2014’te 77 milyar TL’ye çıkması öngörülüyor.  2009 yılında yüzde 6,1 olan toplam sağlık harcamalarının GSYH’ya oranı 2012 yılında yüzde 5,4 olarak gerçekleşirken; kişi başı sağlık harcaması ise 521 ABD Dolarından 566 ABD Dolarına yükselmiş durumda. Yaşlanan nüfus, sağlık teknolojilerindeki gelişmeler ve daha kaliteli sağlık hizmeti talebi gibi sebeplerle sağlık harcamalarının daha da artabileceği öngörülüyor. (Hürriyet)


Etiketler: göz hastalıkları, Genel Sağlık Sigortası, diş tedavi, sağlık hizmetleri, sgk, hükümet
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • dağhan06 Kasım 2013 22:48

  devlet hastaneleri eski hala yenilenmedi birde özelde milleti soyduruyorsunuz sağlıkta habire para alınıyor sizde nah alırsınız oy.

 • exper06 Kasım 2013 07:21

  Kendileri devlet kasasından her türlü harcama yapar, vatandaşa gelince sağlık bile paralı olur, AKP iktidarının Sosyal Devlet anlayışı bu işte. Sandıkta Vatandaş bunların hepsini AKP ye hatırlatacaktır.

SGK'dan sağlık sınırlaması