Sigortacılar için en umulmadık risk nedir

Uzmanlar, 30 bin sigorta yöneticisine sordu. Yanıtlar içinde öyle bir ihtimal var ki, inanılmaz...

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 02.03.2014 - 23:04
    Son Güncelleme: 14.11.2021 - 10:28
Dünya genelindeki sigorta şirketlerinin yöneticilerine göre, endüstriyi uzun vadede bekleyen en umulmadık riskler arasında küresel salgın hastalık ve tsunaminin yanı sıra uzaylı istilası da yer alıyor. Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinde Towers Watson bünyesinde yer alan "Thinking Ahead Group - Geleceği Düşünme Grubu", sigortacılık endüstrisinin uzun vadede beklediği "umulmadık riskleri" ölçtü.

Bu kapsamda aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Amerika'dan Rusya'ya kadar dünyanın bir çok ülkesindeki sigortacılara, kendi iş alanlarıyla ilgili en belirgin ekstrem risklerin ne olduğunun saptanması için uzmanlar, yöneticilere "Sigortacılık endüstrisini uzun vadede bekleyen en büyük ekstrem risk nedir?" sorusunu yöneltti. 30 binin üzerinde oyun değerlendirmeye dahil olduğu ve kapsamlı bir incelemenin yapıldığı araştırma, ilginç sonuçlar ortaya koydu. Sigorta sektörünün ekstrem riskler arasında küresel salgın hastalıklar, tsunami ve ekonomik buhranın yanı sıra uzaylı istilası da yer alıyor.

Araştırma, son yıllarda ekstrem risklerin de sigorta şirketleri tarafından risk yönetimleri kapsamında dikkate alınmaya başlandığını ortaya çıkardı.

AB'NİN DAĞILMA İHTİMALİ VAR MI?

Araştırmaya göre, sigortacılık endüstrisini uzun vadede bekleyen en büyük tehlike, küresel çapta bir salgın hastalık. İkinci sırada ise küresel çapta etkileri olacak deprem, tsunami ve yanardağ patlaması gibi doğal afet riskleri yer alıyor. Gıda, su ve enerji krizi yaşanması riski ise sigorta şirketi yöneticilerinin üç numarada gördüğü ekstrem risk olarak saptanırken, listenin dördüncü ve beşinci sıralarında ise siber savaş olasılığı ile bulut ortamda saklanan kişisel, iş ve devlet verilerinin hacklenme riski bulunuyor.

Araştırma neticesinde "Sigortacılık endüstrisini uzun vadede bekleyen en büyük ekstrem risk nedir?" sorusuna cevaben, 30'u araştırmaya katılanlara önceden hazırlanmış bir liste halinde sunulan, toplamda ise verilen yanıtlarla birlikte 57'ye ulaşan farklı risk çeşidi de tespit edildi. Sıralamada yer alan ekstrem riskler arasında ekonomik buhran, bankacılık krizi, altyapı sorunları, terörizm ve Avrupa Birliği'nin (AB) dağılması gibi son yıllarda her daim dünya gündeminde yer alan başlıklar da bulunuyor.

57 risk çeşidi içerisinde en dikkat çekici olanı ise "Bir uzaylı istilasının gerçekleşme riski" oldu. Yöneticilerden çok azı bunu sektör önünde bir risk olarak görse de, "uzaylı istilası" da sektör yöneticilerinin verdiği yanıtlardan derlenen "ekstrem risk listesine" girdi.


Etiketler: sigorta sektörü, ekstrem risk, risk, uzaylı istilası, Towers Watson
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Sigortacılar için en umulmadık risk nedir