Taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak

Taşeron işçilerin kamuya geçiş sürecinin 2 Ocak’tan itibaren 90 günde tamamlanması hedefleniyor. Dolayısıyla 2 Nisan 2018 itibarıyla kamudaki taşeron işçilerin kamu işçisi kadrosuna geçişleri tamamlanmış olacak

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 27.12.2017 - 09:12
    Son Güncelleme: 30.12.2020 - 10:57

Taşeron işçilere kadro düzenlemesinde, 2 Ocak 2018’de başlayıp 12 Ocak tarihinde bitecek başvuru süreci sonrasında başvuru sahiplerinin gerekli kriterleri sağlayıp sağlamadığı tespit edilecek. Bu tespite ilişkin itirazlar karara bağlanacak. Kriterleri sağladığı tespit edilenler sınava alınacak. Tamamlandıktan sonra sınav sonuçlarına itirazlar da karara bağlanacak.

DAVALARDAN FERAGAT

Sınav sonrası ilgili kişilerin güvenlik soruşturmalarının tamamlanması ve sınavda başarılı olanlardan alınacak sulh sözleşmesini ve açmış oldukları davalardan feraget ettiklerine veya icra takibinden vazgeçtiklerine dair belgeleri ilgili idare ibraz edecekler. Bu sürecin 2 Ocak’tan itibaren 90 günde tamamlanması hedefleniyor. Dolayısıyla 2 Nisan 2018 itibarıyla kamudaki taşeron işçilerin kamu işçisi kadrosuna geçişleri tamamlanmış olacak. Kadro geçişi için kritik tarih 4 Aralık. Bu tarihte listede yer alan kamu idarelerinde taşeron işçi olarak çalışan kişiler kadro hakkına kavuştu. Ancak 4 Aralık’tan sonra işten ayrılan kişiler de kamu işçisi olabilecek. Bu nedenle 4 Aralık’tan sonra taşeron olarak çalıştığı şirketten ayrılan kişiler de 2 Ocak 2018 tarihinden sonra başvurarak kamu işçisi olma hakkından faydalanabilecekler. Kamu işçisi olmaya hak kazanan kişilerin kadroları şu an taşeron işçisi olarak görev yaptıkları kamu idaresine yapılacak.

YAPILAN İŞ DEĞİŞMİYOR

Dolayısıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı çalışan taşeron şirketteki işçi, yine aynı yerin işçisi olacak. Bu kişiler şu an yaptıkları işleri yapmaya devam edecekler. Dolayısıyla bu konuda hiçbir farklılık söz konusu olmayacak.

Ücretlerde artış bekleniyor

Kamu işçisi olacak kişilerin ücretlerinde Ocak 2018’den itibaren artış olacak. Bu artış oranı Yüksek Hakem Kurulu tarafından ilgili işkollarında taşeron işçiler için karara bağlanmış ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesine göre belli olacak. Kamu işçisi olacak kişilere kanunla tanınan ilave tediyeler ödenecek. Dolayısıyla kadroya geçen işçiler bir de kendi ücretleri üzerinden hesaplanacak 52 günlük ilave tediye hakkına kavuşmuş olacak.

Başvurular istihdam edilecek kuruma

Kamu işçisi statüsüne geçişi yapılacak kişiler, şu an ki kıdemleriyle kamu kurumlarına geçecekler. Dolayısıyla bu kişilerin yıllık izin ve kıdem tazminatı hesaplarında önceki çalışma süreleri de dikkate alınacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da, “Alt is¸veren is¸c¸ilerimiz 2 Ocak 2018’den itibaren 10 gu¨n ic¸inde, c¸alıs¸tıkları Alt işveren şirketlerine değil, istihdam edilecekleri kurumlara başvuracaklardır. Alt işveren şirketlere herhangi bir evrak ya da feragat belgesi verilmesi gerekmemektedir” denildi. (Okan Güray Bülbül/Akşam)Etiketler: Taşeron işçi
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak