Unico Sigorta her dört ayda bir ilki başaracak

Unico Sigorta Genel Müdürü Ender Güzeler, “Hem ürün içeriklerimizle, hem de iki yeni gezi kampanyamızla iş ortaklarımızın yüzünü güldüreceğiz” dedi.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 11.09.2022 - 09:39
    Son Güncelleme: 29.09.2022 - 12:43

Unico Sigorta, Genel Müdür Ender Güzeler ve üst yönetimin katılımıyla Kolektif House Maslak’ta bir basın toplantısı düzenledi. Güzeler toplantıya şirketle ilgili bilgi vererek başladı. Sigorta arzının sürdürülebilirliğinin şirketin hareket noktası olduğunu söyleyen Güzeler, “Geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Satışa elbette odaklanıyoruz ama bir o kadar da müşterilere sunacağımız çözüme odaklanıyoruz. En önemli değerimiz olarak şirket çalışanları ve iş ortaklarını görüyoruz” dedi.

Unico’nun çalışan yapısından da söz eden Ender Güzeler sözlerine şöyle devam etti: “Çalışanlarımız arasında kadın oranı yüzde 51. Yaş ortalamasına bakıldığında, erkek yüzde 37, kadın yüzde 34. Gittikçe gençleşiyoruz diyebilirim. Çalışanlarımızın yüzde 72’si lisans ve lisans üstü mezunu. Şirketimizde 20 yıl ve üzeri kıdemli personel, toplamın yüzde 10’u. 15-20 yaş yüzde 16. Şirketin yüzde 23’ü ise 0-5 yıl arasında kıdeme sahip. Toplam 1380 satış kanalımız var ve 81’i broker, geri kalanı acente. Banka veya dijital, başka satış kanalımız yok. Profesyonel acentelerle yoğun çalışıyoruz. Otomotiv acentemiz az, captive acentemiz yok. Bizim 3-4 bin acenteyle çalışma gibi bir iddiamız yok, acente sayımızı arttırmama kararımız var.”

400 milyon lira komisyon ödedik

Unico Sigorta’nın aktif poliçe sayısının 1.3 milyon olduğunu belirten Güzeler, “Müşteri sayımız 1.1 milyon. Acente başına 874 bin lira prim düşüyor, acentelere ödenen toplam komisyon ise 400 milyon lira. İş ortaklarımızın kıdem ortalaması 7.5 yıl. UniKasko ürünümüzde dört ayda yeni müşteri sayımız 34 bin. 10 yıl ve üstünde bizimle çalışan acente oranımız yüzde 14” dedi.

Cinsiyet eşitliği ve çevre

Unico Sigorta’nın 10 yeni mezunu kadroya dahil ettiğini de paylaşan Güzeler, “Bağışlarımızla 500 dezavantajlı çocuğun eğitimine katkı yaptık, ayrıca 100 kadının ekonomik güçlenmesine katkıda bulunduk” dedikten sonra, şirketin çevre ve cinsiyet eşitliğiyle ilgili projeleriyle ilgili açıklama yapması için sözü Kurumsal İletişim Müdür Yardımcısı Ceren Arifağaoğlu’na bıraktı. Arifağaoğlu, toplumsal cinsiyet eşitliğini ölçmek için bağımsız bir denetim şirketiyle bu konuda anlaştıklarını ve en yüksek puanla sertifika almayı hedeflediklerini söyledi. Arifağaoğlu ayrıca, sıfır atık projesi de geliştirdiklerini ve bu konuda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından denetlendiklerini ve “Şirketin bu özelliklerini resmî belgelerle kanıtlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Evrensel değerler vurgusu

Arifağaoğlu’ndan sözü tekrar alan Ender Güzeler, üç yıl sonunda yüzde 4 pazar payına ulaşmış ve sürpriz zararlara kapalı bir şirket hedeflediklerini aktardı. Güzeler, “Şirketi merkezsiz bir yönetim anlayışına doğru geçirmek için çalışıyoruz. Tüm ekiplerin iş kararlarına katılımı sağlayacak bir ortam oluşturmayı hedefliyoruz. Evrensel değerleri benimsiyoruz ve bilimsel gerçeklerin dışına çıkmayacağız. Yani, ticarî gerçeklerin dışında karar almayacağız. İnsana dair evrensel değerlerin de tamamını benimsiyoruz. Yüzde yüz regülasyonlara uyumlu hareket ediyoruz” dedi.

Ender Güzeler, satış kanallarının sigortacılık konusundaki yetkinliklerinin yüksek olmasını beklediklerini de belirterek, “Çünkü bizim adımıza sahada yer alıyor. Mevcut işbirliklerimizi güçlendirmek istiyoruz. Acentelerde çalışan teknik personelin eğitim ihtiyacı olduğunu görüşmeler sonucunda öğrendik. Biz bir eğitim kuruluşu değiliz ama yeniliklerimiz arasına Unico Akademi diye bir başlık koyduk. Acentelerin o an bilgi eksikliğinden kaynaklanan sorunları çözmeye yönelik haftada iki gün online, beş soru/beş cevap şeklinde pratik eğitimler düzenleyeceğiz. Bunları zaman içinde derleyip bir külliyat oluşturacağız. Acentelerimiz de bu külliyattan faydalanabilecekler” dedi.

UniKasko’dan komisyon iptalinde acenteye avantaj

Trafikte kesintisiz arzı devam ettireceklerini de söyleyen Güzeler, “Bazı regülasyon sorunları vardı ama SEDDK’nın umut verici yaklaşımıyla burada arzı belli zarara katlanarak sürdüreceğiz” dedi. Güzeler Unico’nun kaskoyla ilgili yenilikleriyle ilgili olarak ise şunları aktardı: “UniKonut pazartesi acentelerin satışına sunulacak. Burada komisyon daha yüksek. İkinci yeniliğimiz de UniKasko. Araçların satışından doğan komisyon kayıplarından dolayı acentelerimiz sorun yaşıyor. Acenteye üç nedenden dolayı komisyon veriliyor: Satışı yaptığı, tahsilatı takip ettiği ve satış sonrası müşteri hizmeti verip yenilediği için. Ama bu ayrıma dikkat edilmiyor. Biz işin teorisine göre komisyonu bölelim dedik. 60 gün sonra araç satılıp poliçe iptal ediliyorsa komisyon iptal olmayacak. Böylece acentenin komisyon kaybına çözüm sunmuş olacağız.Her dört ayda bir yeni proje açıklayacaklarını anlatan Güzeler “Bu projeler sektörde ‘ilk’ olacak. Unico Sigorta olarak her dört ayda bir sektörde bir ilki başaracağız dedi.Etiketler: Ender Güzeler, Unico Sigorta
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Unico Sigorta her dört ayda bir ilki başaracak