Venezuela ABD ambargosunu deldi

Venezuela, ABD'nin yaptırımlarına rağmen Çin'e doğrudan petrol ihracatına tekrar başladı.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 27.11.2020 - 23:50
    Son Güncelleme: 08.12.2021 - 12:34

Çinli devlet şirketleri China National Petroleum Corp (CNPC) ve PetroChina , Washington yönetiminin Venezuela devlet petrol şirketi Petroleos de Venezuela (PDVSA) ile ticaret yapan şirketlere yaptırım kararını uzatmasının ardından 2019 Ağustos'unda Venezuela limanlarında ham petrol ve yakıt dolumunu durdurmuştu

ABD'nin getirdiği yaptırımlar, Trump yönetiminin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu yerinden etme çabalarının bir parçasıydı fakat ABD, Venezuela'nın petrol ihracatını tamamiyle durdurmada ya da Maduro'nun gücünü zayıflatmada başarılı olamadı.

Venezuela petrol şirketi PDVSA'nın müşterileri, doğrudan Venezuela'dan petrol ihraç edemediklerinden şirketin öncelikle Malezya'ya olan petrol sevkiyatını arttırdılar. Malezya'ya petrol götüren tankerlerin sonrasında Malezya kıyılarında diğer boş tankerlere petrolünü aktarmasının ardından petroller başka gemilerle Çin'e gönderiliyordu.

ABD Hazine Bakanlığı sözcüsü Çarşamba günkü açıklamasında Venezuela petrol sektörüyle bağlantı kuranların yaptırım riskine maruz kalacağını belirtmişti.

Çin'in doğrudan Venezuela petrolünü ihraç etmeye yeniden başlaması ABD'nin yeni seçilen Başkanı Joe Biden'ın görevine resmen başlamasından önce gerçekleşti. ABD, geçen senenin başında Rus Rosneft petrol şirketinin iştiraklerine Venezuela PDVSA şirketinden doğrudan petrol ihracatı yaptıkları için yaptırım getirmişti. Rosneft de sonrasında PDVSA ile olan ticaretini kesmişti fakat iştiraklerine olan ABD yaptırımları kaldırılmamıştı.Etiketler: yaptırım, Venezuela, PETROL, ABD, ÇİN, ambargo
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Venezuela ABD ambargosunu deldi