Venezuela'da kriz devam ediyor

Ekonomik olarak büyük çöküntü içinde olan Venezuela'da hiper enflasyon dönemi sona erdi. Ancak alınan önlemler ekonomik krizi körüklüyor.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 17.01.2022 - 07:19
    Son Güncelleme: 21.05.2022 - 11:09

Venezuela Merkez Bankası (BCV) verilerine göre, geçen yıl enflasyon yüzde 686,4 oldu. Aylık bazda en yüksek enflasyon oranının Ocak 2021’de yüzde 46,4 olarak kaydedildiği ülkede böylece hiper enflasyondan çıkış şartı olarak kabul edilen üst üste 12 ay yüzde 50’nin altında enflasyon koşulu sağlanmış oldu.

2017 Kasım ayında aylık enflasyonun yüzde 50 barajını aşmasıyla hiper enflasyon sürecine giren ve sonrasındaki 50 ay boyunca ulusal parası Bolivar’ın değerini koruyabilmek için parasından toplamda 11 sıfır silmek zorunda kalan Venezuela’da, sadece resmi rakamlara göre değil, bağımsız kurumlara göre de son 4 aydır tek haneli enflasyon yaşanıyor.

Venezuela Merkez Üniversitesi’nden ekonomist Maria Diaz’a göre Venezuela teknik olarak hiper enflasyondan çıksa da ülkedeki enflasyon sorunu ve ekonomik kriz devam ediyor.

VOA Türkçe’ye konuşan Diaz, BCV’nin bankaların merkez bankasında bulundurması gereken mevduat oranlarını artırarak paranın dolaşımını kontrol altına alması, paradan sıfır atılması, piyasaya nakit dolar arzı, kamu harcamalarının düşürülmesi ve vergi gelirlerinin artırılması gibi uygulamaların, enflasyonu frenleyen temel etkenler olduğunu söylüyor.Etiketler: kriz, ekonomi, Venezuela
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Venezuela'da kriz devam ediyor