Yapı Kredi Yatırım: BIST'te kur ayrışması teması 2022'de devam edecek

Yapı Kredi Yatırım, 2021 yılında BIST 100’ün Türk lirası bazında yüzde 37 yükseliş kaydetmesine rağmen dolar bazında yüzde 11 kayıp yaşadığını belirterek borsa için kurdaki ayrışma temasının 2022'de de devam edeceğini söyledi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 14.01.2022 - 14:49
    Son Güncelleme: 25.01.2022 - 08:14

Yapı Kredi Yatırım, “Günlük Dalgalanmaların Ötesine Bakmak” başlıklı kapsamlı hisse senedi strateji raporunu yayımladı.  Rapora göre kurum, Borsa İstanbul’un (BİST) 2022’de yeni zirveler görmesini beklerken, geniş çaplı bir yükselişin ise başta enflasyon olmak üzere makro değişkenlerde sürdürülebilir iyileşmeye bağlı olacağını belirtiyor.

Yapı Kredi Yatırım, Türkiye ve dünya için daha düşük ama halen yüksek enflasyonla, daha yavaş bir büyümenin birlikte yaşandığı bir yıl olmasını bekliyor. Türkiye’de 2021 yılının yüksek bazının etkisiyle ve fonlama maliyetlerinin artmasıyla büyümenin yavaşlamasını, yıllık enflasyondaki düşüşün ise yılın ikinci yarısında görülebileceğini düşünüyor.

Raporda, BIST'in 2022 görünümü olumlu olarak değerlendiriliyor. Devam eden makro belirsizliklerin ve piyasadaki dalgalı seyrin yatırımcılar açısından ihtiyatlı bir yaklaşımı gerektirdiğini düşünmekle birlikte, reel getiri arayışındaki yurt içi yatırımcı talebinin Borsa’yı yeni zirvelere taşıması bekleniyor.

Yapı Kredi Yatırım araştırma ekibinin 17 sektör ve 41 şirketi inceleyerek hazırladığı raporda, sektör ve hisse tercihlerinde ana temaların enflasyon ve TL’nin seviyesi olacağından hareketle döviz geliri olan, ihracatçı şirketlerin ön planda kalmaya devam edeceği vurgulanıyor. Bununla birlikte 2022 yılıyla beraber döngüsel hisselerde seçici olmak kaydıyla pozisyon alınabileceği aktarılıyor.

Orta ve uzun vadeli bakış açısıyla değerlemelerin alım için uygun olduğu kanaatinde olan Yapı Kredi Yatırım, bunun aşağı yönlü riskleri de sınırlandırdığını düşünüyor. İnceleme kapsamındaki şirketler için hedef fiyatlar üzerinden hareket ederek, endeks için yüzde 40’lık artış potansiyeli hesaplıyor.

Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Yılmaz Arısoy, yavaşlayan büyüme ve artan sermaye maliyetlerinin şirketler açısından zorlu koşullara işaret ettiğini; ancak reel getiri arayışındaki yatırımcıların Borsa’ya yönelmeye devam etmesini beklediklerini belirtiyor. Arısoy, endekse yatırımdan ziyade hisse seçiminin daha ön planda olacağı bu yıl, döviz gelirleri olan ihracatçı şirketlerin ön planda kalmaya devam edeceğini bununla birlikte seçici olarak döngüsel hisselerde de yatırımcıların pozisyon almasını önerdiklerini ve Model Portföylerinin de bu perspektifle güncellendiğinin altını çizdi.

Yatırımcılar, “Günlük Dalgalanmaların Ötesine Bakmak” başlıklı raporun detaylarının yanı sıra Yapı Kredi Yatırım’ın yıl boyunca güncel önerilerinin yer aldığı raporlara yatırımdünyam.com platformundan ayrıca Yapı Kredi Yatırım sosyal medya hesaplarından ulaşabilirler.

 

Yapı Kredi Yatırım Model Portföy Önerisi

Koza Altın İşletmeleri

Coca Cola İçecek

Alarko Holding

Tüpraş

Ford Otosan

Aksa Enerji

Arçelik

Türk Hava Yolları

Garanti Bankası

AkbankEtiketler: YAPI KREDİ YATIRIM, BORSA
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Yapı Kredi Yatırım: BIST'te kur ayrışması teması 2022'de devam edecek