Gönüllü, yarı sorunlu, tam sorunlu

“Bireysel emeklilik sisteminin dünü, bugünü ve yarınını özetler misiniz” diye sorsalar, böyle bir başlık uygun olabilirdi...
Otomatik katılım sistemiyle bireysel emeklilik sisteminde birçok şey değişti. Bu değişim maalesef iyileşmeyi değil yapısal bozulmayı işaret ediyor.
“Bir şeyi bu kadar çok düzenlerseniz aslında düzenlemiş olmazsınız” diyeli çok olmadı ama düzenlemelere devam ediyoruz. Bu düzenleme mantığıyla 2019 yılına da değişimle gireceğimizi söylemiştik. “Basit ve anlaşılır yapı yeniden tesis edilebilir mi” diye sorarsanız, fark ettiğiniz üzere umutlu değilim.
Şeffaf, basit, güvenilir bir sistem gün geçtikçe karmaşık bir hal aldı. Adeta SGK mevzuatına rakip yaratılıyor. Yeni düzenlemeler yakında önümüze gelecek. Bakıp tekrar değerlendireceğiz.

Küçülme dönemine girildi

Tabii bu arada bireysel emeklilik açısından önemli bir zaman dilimindeyiz. Bireysel emeklilik sistemi 27 Ekim 2018 itibarıyla 16 yaşını tamamladı. “17 yaşına nasıl girdi” derseniz, verilerle durumu açıklamaya çalışalım...

* Katılımcı sayısı 1 yıllık süreçte yüzde 1 bile artmamış.
* Fon büyüklüğü 11 milyar TL artmış ama tabloda görülmeyen bir bilgi, katkı payı tahsilatı ilgili sürede 6.9 milyar TL olmuş. Yani fon büyüklüğündeki artış 4 milyar TL’de kalmış?
* Devlet katkısındaki artış da yüzde 1 bile artmamış.
Sistemdeki büyümenin durduğunu, hatta küçülme dönemine girildiğini söyleyebiliriz. Bir başka ifadeyle BES için “daha 17, 17 yaşında terk edildi” diyebiliriz.
Otomatik katılım sisteminin, bireysel emeklilik sisteminin tamamlayıcısı gibi kurgulandığı görünüyor. 2019 yılı düzenlemeleriyle hangi platformda ilerleyeceğini bilahare değerlendireceğiz. Ancak “sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı bireysel emeklilik sistemi, bireysel emeklilik sisteminin tamamlayıcısı otomatik katılım sistemi” gibi bir formülün anlamsız olduğunu da bu vesileyle ifade edelim.

Önemli not: Yazının başlığı “Gönüllü, yarı zorunlu, tam zorunlu” olacaktı, düzeltir(!) özür dileriz.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :